Hora

Ohlédnutí za rokem 2021

Rok 2021 je již minulostí. Pojďte se podívat na přehled toho, co se u nás na MASce během uplynulého roku událo. Každý měsíc je reprezentován jednou fotkou, která odkazuje ke konkrétní události, jež se v daném měsíci stala.


Leden a únor byly ve znamení reprezentace jabloně U Lidmanů v anketě Evropský strom roku. Zatímco v lednu probíhalo natáčení videa, které jabloň i její okolí prezentovalo, v únoru se pak na podporu ovocného stromu z Machovské Lhoty pekly štrúdly, které na konci měsíce putovaly do náchodské nemocnice jakožto morální podpora pro přetížené zdravotníky.

V březnu byla vyhlášena soutěž Uklízíme MASku, do které se mnozí z vás zapojili a pomáhali po zimě uklízet své okolí. V dubnu jsme se mimo jiné vrátili do Machovské Lhoty k jabloni. Tentokrát přijeli arboristé z Plzeňska a strom prořezali a podepřeli. To vše jako odměna za výhru v anketě Strom roku.

V květnu proběhl ve Velkém Poříčí Minifestival mateřských škol, který pro učitelky, učitele i ředitelky přinesl spoustu nápadů a inspirace. V červnu se jižní Moravou prohnalo tornádo, ukázala se ovšem soudržnost MASek z celého Česka, kteří zasílali podporu MAS Jižní Slovácko. Místní MASka pak peníze použila například na opravu poničených vinných sklepů.

O prázdninách byly naším hlavním tématem příměstské tábory – celkem jsme jich v 7 obcích pořádali 21 a na další se můžete těšit i během jarních a letních prázdnin roku 2022. V srpnu už se pravidelně pořádá workshop pro kuchařky školních jídelen. Kuchařky se přiučily novým receptům, přičemž důraz je kladen na sezónnost a lokálnost.

V září opět po 2 letech proběhla největší akce MAPu – konference Učení pro život, které se konala v Dřevníku a zahradách broumovského kláštera. K vidění byl kromě mnoha jiného i humanoidní robot Pepper. V říjnu pak proběhla prezentace studentských video medailonků s místními pamětníky historických událostí v rámci projektu Příběhy našich sousedů, který probíhal ve spolupráci s organizací Post Bellum.

A zase ta jabloň! V listopadu byla na její počest v Nízké Srbské vysazena ovocná alej. Celkem 26 stromů starých odrůd jabloní, třešní a švestek vysázeli dobrovolníci za štrúdl a horký mošt. Prosinec znamená přípravy na Vánoce a s tím spojené nakupování vánočních dárků. MASky z celého Královéhradeckého kraje letos doporučovaly místní produkty a výrobky, které mohly pod stromečkem potěšit vaše blízké.


Autoři fotografií: Honza Bartoň, Michal Bareš, Martin Máslo, Roman Branda, Jiří Mach, facebook Město Hustopeče, archiv Rautis a archiv MAS Stolové hory