Hora

Jabloň u Lidmanů byla ošetřena arboristou

Ve středu 21. dubna nastal den, na který se jabloňoví přiznivci jistě těšili. Jako odměnu za výhru v anketě Strom roku ji totiž přijeli ošetřit arboristé z firmy PROSTROM Bohemia. Ti nejprve kmen jabloně podepřeli kůly z akatového dřeva a poté prořezali korunu. Cílem bylo zlepšit stabilitu stromu, která byla ohrožena kvůli dutinám hlavního kmene.

Prořezané větve však mohou najít nové využití – budou poskytnuty jako rouby všem zájemcům, aby strom roku 2020 mohl růst i na jejich zahradě. Této nabídky už ve středu využila Martina Frydrychová, která se chce naučit roubovat.

 „Rouby z jabloně u Lidmanů jsou pro mě impulsem k navázání na tradici, můj děda rouboval nejen jabloně v širokém okolí. Nevím o nikom v Polici nad Metují, kdo by roubování ještě uměl.“

Martina Frydrychová, předsedkyně Svazu zahrádkářů v Polici nad Metují

Narozdíl od minulého června, kdy se u příležitosti postupu do finálového kola ankety sešly pod jabloní desítky místních a užili si příjemné dopoledne, tentokrát veřejnost přizvána být nemohla. Nicméně celou akci zprostředkovali alespoň zástupci médií. O ošetření si tak můžete přečíst či poslechnout reportáž od Jany Házové na Českém rozhlase Hradec Králové nebo od Štěpánky Tůmové na webu idnes.cz, ale i v mnohých dalších médiích.

Ani nabídkou roubů však naše snažení okolo ovocných stromů nekončí. Na podzim se plánuje výsadba ovocné aleje. Zatím sice nemůžeme prozradit podrobnosti, nicméně doufáme, že se na podzim budeme moci v hojném počtu sejít a společně přispět dobré věci. Přesnější informace zveřejníme v následujících měsících na našem webu i facebooku.


Více o anketě Strom roku se dočtete na následujícím odkaze.