Hora

Také Ježíšek nakupuje regionální vánoční dárky

Listopad je pro mnohé měsícem, kdy své blízké oslovují s otázkou, co by si přáli najít pod stromečkem. Inspirací Vám může být web Regiony sobě, který připravily místní akční skupiny (MAS). Najdete zde široký výčet tipů na dárky od lokálních producentů z Královéhradeckého kraje, ale také regionální produkty pro přípravu štědrovečerní tabule.

Nakoupit regionální dárky má mnohé výhody. Nemusíte zažít shon nákupních center, a naopak Vás potěší osobní setkání s někým, kdo dárek přímo vyrobil. Také kvůli tomu místní akční skupiny v Královéhradeckém kraji již druhým rokem propojují malé živnostníky s jejich zákazníky. „MASky“ vytvořily web, kde snadno zákazník vyhledá daný produkt či službu. Na webové adrese www.regionysobe.cz/kralovehradecky můžete hledat podle různých kategorií nebo místa, kde byste chtěli nakupovat. Některé z nabízených výrobků nesou označení Regionální produkt.

Nápadů na dárky najdete jen z našeho kraje stovky, a tak přinášíme konkrétní inspiraci, čím blízké obdarovat. Pro malého syna můžete nakoupit plechové hračky KOVAP z Nového Hrádku. U tatínka uspějete s kombinací piv, které se u nás v kraji vaří. Patří mezi ně třeba Primátor, Jungberg, Agent nebo Tambor. Mamince můžete zakoupit poukázku do jedné z mnoha kaváren a strávit společné chvíle nad kávou a zákuskem. Dědečkovi nakupte medovinu a babičku potěšte poukazem ke kadeřnici. Sportovního nadšence potěšíte kvalitním batohem Doldy z Machova. A badateli kupte třeba vstupenku do místního muzea.

Výroba vánočních ozdob z foukaných skleněných perel z rodinné manufaktury Rautis

Regionální nemusí být jen dárky, ale také potraviny na vánočním stole. Pokud se Vám nechce péct cukroví, zkuste oslovit cukrářku či pekařku ve vašem okolí. Na štědrovečerní tabuli můžete naservírovat salát z brambor a cibule z farmy Polák, kapra z Chlumce nad Cidlinou. Pokud neholdujete rybám a místo vybírání kostí z filetu dáte přednost hovězímu, tak můžete na webu vybrat z široké nabídky masa z našeho regionu. Určitě Vás nezklame bio hovězí steak z Ekofarmy Bošina. Hvězdičku jako symbol štěstí najdete třeba v jablíčku z Holovous. Lokální může být i vánoční stromek a jeho ozdoby. Krásné dekorace koupíte ve Dvoře Králové nad Labem nebo v Poniklé. Vánoční ozdoby z foukaných skleněných perel z rodinné manufaktury Rautis jsou dokonce od loňského roku na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Díky tomuto faktu se perlařskému řemeslu dostává celosvětového uznání a získává větší prestiž v mezinárodním měřítku,“ říká majitel rodinné manufaktury Marek Kulhavý.

Možná i Vy máte ve svém okolí někoho, koho byste rádi doporučili. Pokud to uděláte nyní, můžete za takovou propagaci dokonce získat balíček regionálních produktů nebo poukázek. Podmínkou účasti v soutěži je zaslání odpovědi do komentáře pod soutěžní příspěvek na facebookové stránce Královéhradeckého kraje na otázku: „Které místo, regionální výrobek, producenta nebo dobrotu byste doporučili vyzkoušet turistům i obyvatelům v Královéhradeckém kraji?“ Soutěžit bude možné od 29. 11. do 13. 12. Třeba právě Vy v předvánočním čase vyhrajete jeden z pěti balíčků v celkové hodnotě 10 000 Kč.

Nakupujme u svých sousedů celoročně. Nákupem lokální produkce šetříme přírodu, protože k nám výrobky neputují z druhé strany zeměkoule. Ale především udržujeme soběstačnost regionu, uchováváme tradice, zvyky a lidovou tvorbu.


Můžete si také přečíst více informací o tom, jak MASka podporuje lokální ekonomiku.