Hora

Příběhy našich sousedů

V rámci projektu „Příběhy našich sousedů“ připravily studentské týmy na Náchodsku medailonky o lidech, kteří vzpomínají na historické události ze svého pohledu. Přiblíženy vám budou události nejen z let 1989 a 1968, ale i vzpomínky na 2. světovou válku. Vypravěči příběhů jsou Renata Štěpánková, Antonín Burdych, Ladislav Havrda, Jan Stierand, Jiří Samek a Jiří Krista.

Představení příběhů proběhlo 7. října ve Velkém Poříčí za účasti představitelů škol, měst a obcí i veřejnosti.


Příběh Renaty Štěpánkové

Celý svůj život pracovala RNDr. Renata Štěpánková, CSc. v Mikrobiologickém ústavu AV ČR na Novém Hrádku. Náplní práce paní Štěpánkové byl odchov bezmikrobních zvířat. V roce 1986 jí byla udělena cena Jana Evangelisty Purkyně a v roce 2015 byla oceněna imunologickou společností.

Příběh zpracovali žáci ZŠ Velké Poříčí Eva Pavelková, Liliana Polická, Oliver Taršinský, Tomáš Hornych a Denisa Rufferová pod pedagogickým vedením Lucie Zelené.


Příběh Antonína Burdycha

Roku 1942 rodina Antonína Burdycha poskytla poslední úkryt radiotelegrafistovi skupiny Silver A Jiřímu Potůčkovi, který byl v té době členem paravýsadku, který měl na svědomí atentát na Reinharda Heydricha.

Příběh zpracovali žáci ZŠ Hronov Anežka Vernerová, Tadeáš Pajkrt, Vojtěch Valtar a Michal Hofman pod pedagogickým vedením Lenky Fridrichové.


Příběh Ladislava Havrdy

„My jsme tomu nevěřili, v noci začali houkat, létat letadla, hluk a začala jezdit obrněná auta. My jsme se tedy rozhodli odstraňovat značky.“

Příběh zpracovali žáci ZŠ Česká Skalice Jana Vrzáňová, Kristýna Koukalová, Šimon Pribojský a Antonín Ulich pod pedagogickým vedením Gabriely Hurdálkové.


Příběh Jana Stieranda

„V září 1945 za námi přišli, že za dvě hodiny máme být připraveni k odsunu. Přes Stárkov jsme došli do 30 km vzdáleného Meziměstí, kde jsme měli překročit státní hranici a jít do Německa.“

Příběh zpracovali žáci ZŠ Červený Kostelec Jakub Váňa, Vojtěch Křeček, David Roštejnský a Adam Fiala pod pedagogickým vedením Martina Vancla a Milana Horkého.


Příběh Jiřího Samka

Jiří Samek je malíř a grafik, který se proslavil vynalezením grafické techniky s názvem „hlubotisk z lina“.

Příběh zpracovali žáci ZUŠ Police nad Metují.


Příběh Jiřího Kristy

Aktivně se zapojil do událostí a dění v roce 1989. V Bezděkově založil OF se stejně smýšlejícími občany obce. Stal se mluvčím a plný nadšení se vrhl do politického dění.

„Dozvěděli jsme se z médií, že v Praze bylo potlačeno povstání, nebo setkání mládeže a studentů, že na ně byly dost agresivně poslány složky národní bezpečnosti a lidé se scházejí ve městech na náměstí a zvoní klíči.“

Příběh zpracovali žáci ZŠ Machov Anežka Rückerová, Edita Straubeová a Veronika Dostálová pod pedagogickým vedením Petry Bornové Řehounkové.

 

Projekt finančně podpořila města Červený Kostelec, Česká Skalice a Hronov, městysy Velké Poříčí a Machov a MAS Stolové hory a MAS Mezi Úpou a Metují z projektu Rozvoj vzdělávání na Náchodsku – MAP 2 reg. č. CZ.02.3.68/0.0/ 0.0/17_047/0009163.


Můžete si přečíst také o našich dalších projektech a aktivitách.