Hora

Jabloň u Lidmanů v anketě Evropský strom roku

Jabloň u Lidmanů z Machovské Lhoty se do ankety Evropský strom roku dostala díky vítězství v národní anketě. Evropské kolo soutěže probíhalo během února 2021, kdy se mohlo hlasovat prostřednictvím e-mailových adres a pokaždé bylo nutné hlasovat pro 2 stromy ze 14 přihlášených. V lednu vzniklo video (natočil a sestříhal Honza Bartoň), které představilo samotnou jabloň i okolí Machova ve videu. Kromě toho vznikala i další videa se zajímavostmi okolo jabloně – například proč byly ke kořenům zakopány hřebíky.


Kromě videí jste si ale mohli také zazpívat. Vznikla totiž evropská verze písničky na melodii písně Jonatán od skupiny Hop Trop. Ta byla oproti podzimní verzi doplněna o další sloku. Nazpívalo ji opět DAMTRIO a o nahrání se postaral Dominik Dvorský. Text stejně jako v předchozím případě napsala Michaela Rejchrtová.


Jelikož se ale lidé nemohli scházet a družit přímo pod jabloní, vzniknul v kancelářích MAS Stolové hory nápad. Lidé se zapojí tak, že budou pro jabloň péct štrúdly. Fotky jablěčných závinů by sdíleli na sociálních sítích nebo posílali na e-mail. „Chceme vytvořit mapu republiky a alespoň virtuálně propojit díky symbolu jablka všechny nadšence, kteří se do pečení zapojí,“ dodával Pavel Rejchrt z MAS Stolové hory. Celá akce se jmenovala Pečeme pro jabloň.

Do pečení štrúdlů se zapojila také herečka Kateřina Winterová, která se stala i ambasadorkou jabloně. „To, že jsem se stala ambasadorkou zdravého životního stylu, bylo zcela přirozené díky Herbáři i lásce k přírodě a opravdu dobrému jídlu. Ale stát se ambasadorku stromu, který je symbolem tradice a pouta k domovu či k místu, které máme rádi, je mnohem poetičtější. Děkuji za tuto příležitost. Miluji staré sady a původní odrůdy jablek, protože každé takové jablíčko chutná úplně jinak. Blenheimskou renetu jsem dokonce ochutnala přímo na natáčení loňského Herbáře. Je mi skoro jedno, které jablko do štrúdlu zvolím, ale už mi není jedno, odkud to jablko pochází. A protože Blenheimská reneta je stará odrůda, kterou v moderních sadech nenajdete, klidně by se mohlo stát, že jednoho dne zmizí ze světa. Proto chci svým hlasem tuto jabloň podpořit v soutěži Evropský strom roku a ukázat tak světu úctu k sadařské tradici. Nominaci totiž vnímám jako ocenění předků i mých vrstevníků, kteří tuto jabloň stále opečovávají a šíří její slávu dál,“ dodala Winterová, která akci podpoří také na svých sociálních sítích.


Celkem se sešly fotky více než 70 štrúdlů, které však nebyly pouze z Náchodska. Peklo se i v Liberci, Chodovské Huti, Pelhřimově nebo Táboře. Překvapením pak byly i štrúdly ze zahraničí. Z Německa dorazily fotky jablečné pochutiny z Berlína a z Braunschweigu, peklo se i v Londýně a polské Bydhošti. Nejvzdálenější štrúdl však dorazil až z Nového Zélandu.


Ani to však nebylo všechno – vzhledem k zájmu o pečení štúdlu se MAS Stolové hory dohodla s nemocnicí v Náchodě, že by dovezla štrúdly a akce se rozšířila na Pečeme pro jabloň a zdravotníky. Štrúdly mohl napéct kdokoliv a během sobotního dopoledne posledního únorového víkendu se z celého území svezly právě do náchodské nemocnice. Dohromady několik desítek dobrovolníků napeklo 65 šišek štrúdlů, což bylo takové množství, že štrúdly byly rozdávány na všech odděleních.


Zájem o jednu nevelkou jabloň z místa kousíček od polských hranic nás všechny velmi mile překvapil a ještě více nás potěšila solidarita se zdravotníky vyjádřená pečením štrúdlů. Každý, kdo se do pečení zapojil, naplnil první dvě písmena ze zkratky MAS, tedy byl místní i akční. Všem moc děkujeme za spolupráci i za plodný měsíc, kdy jsme se o Machovské Lhotě i okolí mohli dozvědět spoustu nového.


Udržitelnost, kterou jabloň symbolizuje, je pro nás v MAS Stolové hory důležitá. Proto jsme se snažili během roku 2020 podporovat místní podnikatele a další organizace. Více se dozvíte na stránce Podpora lokální ekonomiky.