Hora

Jabloň u Lidmanů v národním kole ankety Strom roku

V květnu roku 2020 nominovala MAS Stolové hory s podporou machovské školy, zahrádkářů, městyse i místní restaurace, podle které dostal strom své přízvisko, jabloň u Lidmanů z Machovské Lhoty do soutěže Strom roku. Právě nominace ovocného stromu zaujala také anketní porotce. „Kromě toho, že je jabloň krásná, její příběh reprezentuje koloběh života. Vyrostla z větve své předchůdkyně a odehrává se pod ní nespočetné množství lidských příběhů,” shrnuje porotkyně ankety Lucia Štefánková.

Porota ankety letos vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. „Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhování stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil také větším počtem individuálních přihlášek,” popisuje těžkosti letošního ročníku koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Do finále se dostalo dvanáct stromů z celého Česka a o výsledku celé ankety rozhodovala široká veřejnost, která mohla různými způsoby hlasovat. Hlasování probíhalo od 21. července do 11. října a každý hlas stál 30 korun. Výtěžek bude mimo jiné použit na výsadbu stromů a vítězný strom se dočká arboristického ošetření a bude také reprezentovat Česko v evropském kole soutěže.

Všichni zapojení z Machova a okolí se snažili jabloň prezentovat, aby získala co nejvíce hlasů. Dne 17. 6. 2020 proběhlo oficiální focení stromu, kterého se zúčastnila hodnotitelská komise z Nadace partnerství. Nechyběli ale ani zástupci MAS Stolové hory, městyse Machova, místních zahrádkářů, hudebníků, základní školy a také široké veřejnosti. Chybět nemohli ani současní i bývalí majitelé restaurace U Lidmanů, na jejíž zahradě jabloň stojí. Proto nemůže být překvapením, že jako občerstvení byl přichystán tradiční jablečný štrúdl. Celá událost byla zakončena vylosováním čísla, pod kterým jabloň soutěží. Jak můžete vidět na fotce, pan Lidman vylosoval číslo 8.

Autor: Marek Olbrzymek


Dále byla založena facebooková skupina Podporujeme jablonňn u Lidmanů z Machova. Strom měl také velkou propagaci na různých akcích. Jako příklady mohou sloužit Den otevřených dveří v ZD Ostaš nebo na výstavě zahrádkářů v Polici nad Metují. Kromě toho byla jabloň neustále prezentována jako finalista soutěže všem hostům v restauraci U Lidmanů, kde se tradičně především v letních měsících koná mnoho svateb.

Aktivita vyvrcholila v posledním týdnu hlasování, kdy už probíhalo takzvané tajné hlasování, tedy nebyl vidět počet hlasů u jednotlivých stromů. Byla připravena akce Tour de štrúdl, na které byla prezentována na jabloň na náměstích v Náchodě, Hronově a Polici nad Metují. Nabízený štrúdl a studený i teplý jablečný mošt byly proměňovány na hlasy pro jediný ovocný strom ve finále.

Kromě toho byla připravena písnička, která měla dalšími kanály šířit povědomí o tom, že se jabloň uchází o ocenění Strom roku. Tuto písničku nazpívala skupina DAMTRIO. S nahráváním a dalším zpracováním pomohl Dominik Dvorský a text k původní písni Jonatán od skupiny Hop Trop vymyslela Michaela Rejchrtová.


Samotné vyhlášení výsledků proběhlo 20. října a vzhledem k pandemické situaci bylo bohužel pouze online, jelikož se v té době mohlo scházet maximálně 6 lidí. Jabloň nakonec získala v hlasování 2191 hlasů, což je více než dvojnásobek hlasů oproti ostatním stromům. I přesto, že se radost mohla šířit hlavně po sociálních sítích, tak byla obrovská. Díky tomuto úspěchu se jabloň dostala do evropského kola soutěže.


Pokud vás zajímají podrobnosti o evropském kole ankety, můžete si o nich přečíst víc.