Hora

Jabloň u Lidmanů

Jabloň u Lidmanů místní znají proto, že v letních měsících pod její korunou odpočívají s půllitrem piva po náročné túře. Případně ve zdejší hospůdce zažili svatbu nebo masopust. V květnu 2020 však byla Místní akční skupinou Stolové hory nominována do ankety Strom roku, čímž se znala známější i lidem, kteří Machovskou Lhotu zas tak dobře neznají.

 

České kolo ankety Strom roku

Odborná porota rozhodla o jejím zařazení do finále, kde už úspěch záležel na hlasech od veřejnosti. Díky velkému nadšení místních i akcích, jako byla Tour de štrúdl, se však podačilo nečekané. Nevelký ovocný strom se dokázal prosadit v konkurenci starodávných dubů či jilmů a soutěž s velkým náskokem. O podrobnostech a zajímavostech v rámci národního kola soutěže si můžete přečíst víc.


Evropské kolo anktety Strom roku

Díky tomuto úspěchu dostala jabloň možnost soutěžit i v evropském kole, kde měla hned 13 protivníků. Jelikož se lidé nemohli scházet, vznikala o jabloni a jejích příbězích videa a také se peklo. A hodně. Nejprve pouze pro jabloň, pro kterou se nepeklo jen v Česku, ale také v Německu, Polsku, Anglii a dokonce až na Novém Zélandu. Pak se peklo také pro nemocnici – dobrovolníci z Police nad Metují, Hronova a Machova napekli 65 šišek štrúdlů. Radost měli zdravotníci, ale i my. Jedna malá jabloň totiž dokázala spojit celý region a na chvíli ulevit starostem, které lidi díky pandemii měli a mají.

Autoři fotografií: Marek Olbrzymek, Honza Bartoň


O jabloni i našich dalších aktivitách se můžete dočíst v našem zpravodaji Stolovky.