Čtyřkolka pomáhá hasičům se zásahy v terénu

Hasičům z Police nad Metují slouží již téměř tři roky čtyřkolka, která je vybavená o kabinu s rámem pro ochranu posádky. Uplatní se v náročném terénu, oproti běžným čtyřkolkám je však zajištěna i větší bezpečnost hasičů. Toto vozítko má pohon všech čtyř kol a dokáže jet rychlostí až devadesát kilometrů v hodině. Je vybavena majáky či navijákem.  Korba je využívaná především pro přepravu materiálu, ale také pro umístění nádrže na vodu o objemu 250 litrů. Pořízení čtyřkolky vyšlo na 750 tisíc korun, z toho 700 tisíc činila dotace skrze MAS.

Na Policku je kvůli skalám mnoho nepřístupných míst, která komplikují hasičům práci. Jednalo se o první čtyřkolku svého druhu v regionu. O potřebnosti mít tuto techniku je přesvědčen i velitel hasičské jednotky v Polici nad Metují pan Jiří Hubka. „Zprvu jsme si nemysleli, že ji budeme využívat tak často, ale praxe ukázala opak,“ tvrdí Hubka. Během prvního roku byla využita při šesti výjezdech. Hasiči s ní tehdy vyjeli k lesnímu požáru, záchraně osob, ale i zvířat a také transportovali pacienta. Na konci roku 2022 mělo vozítko na kontě hned 25 výjezdů, z nichž jeden byl planý poplach. Nejčastějším typem byla záchrana osob a zvířat.

Autor: Jaroslav Winter

Z výpisu výjezdů lze vyčíst i adresu zásahu Hřensko. O prázdninách loňského roku čtyřkolka byla 17 dní nápomocná při hašení požáru, který zasáhl 1600 ha plochy území Národního parku České Švýcarsko. „Pro převoz jsme využili vozík, který byl také pořízen v rámci dotace přes MAS,“ dodává Hubka, jenž v Hřensku byl. S čtyřkolkou tam najezdil přibližně 250 kilometrů.

Děkujeme nejen polickým hasičům za to, že se na ně můžeme spolehnout v těch nejhorších životních situacích.

Můžete se také podívat, které z hasičských sborů jsme také podpořili.