Hora

Z tábora se zrodil kroužek

Dva z devatenácti příměstských táborů, které letos v létě organizovala Místní akční skupina Stolové hory, se konaly v Muzeu stavebnice Merkur. Kromě přátelství se zde zrodilo ještě něco dalšího. Děti budou pokračovat ve stavění známé stavebnice i v průběhu roku v rámci kroužku.


Příměstské tábory se v červenci a srpnu konaly v Náchodě, Hronově, Velkém Poříčí, Polici nad Metují, Žďáru nad Metují a v Machově. Na děti čekal program zaměřený na sportovní dovednosti, zábavné objevitelské hry nebo pobyt v přírodě se zvířaty.

V Polici nad Metují se dva tábory konaly přímo v prostorách Muzea stavebnice Merkur. Martina Frydrychová, vedoucí těchto turnusů podotýká: „Letošní a historicky první příměstské tábory v muzeu pro nás byly velkou výzvou. Chtěli jsme založit tradici a ukázat dětem úžasnou stavebnici s cílem, aby si ji také zamilovaly.“ Během dvou týdenních turnusů tak na třicet dětí nejen z Police nad Metují, ale i blízkého okolí vedoucí seznámili s celým procesem výroby stavebnice. Malí táborníci měli možnost nejen přihlížet, ale dokonce se i zapojit do výroby například při kompletaci stavebnice. Po celý týden tvořili ze stavebnice, ať už podle návodu nebo podle vlastní fantazie. „S radostí jsme sledovali jejich pokroky. Šroubky a matičky v pátek už nikomu nezpůsobovaly trápení,“ dodává s úsměvem Frydrychová.

Stavebnice Merkur tak byla dětem představena jako stavebnice s bohatou a dlouhou historií, zábavná hračka, ale třeba i jako prostředek k vědeckým objevům. Děti měly jako jedny z prvních možnost vyzkoušet si řízení a ovládání mCar 01 – vlajkovou loď Merkur robotik pomocí aplikace skrze mobilní telefon. Součástí programu táborů byla i návštěva virtuální dílny, ve které společnými silami děti postavily legendární rypadlo. Stavba ve virtuálním světě jim pomohla uvědomit si mnohem rychleji základní principy stavby a používání různých délek šroubků.

„Náplň všech devatenácti táborů byla pro děti opravdu skvěle připravená, vedoucí kombinovali hry, poznávání, ale i odpočinek,“ doplňuje koordinátorka příměstských táborů Tereza Hanušová z MAS Stolové hory. Toto ukazuje i další program tzv. stavebnicových táborů. Děti si od často mnohdy náročného stavění musely odpočinout, a to se povedlo. Navštívily například polické koupaliště, kde si pod vedením plavčice vyzkoušely záchrannou akci přímo v bazénu. Vyzkoušely si edukačním program Muzea Náchodska Jak se žilo v chalupě, Starou školu – Dřevěnku nebo poznaly polický klášter s novou audiovizuální expozicí. Čas trávily také v Pellyho parku a na hřištích po městě.

A jak dopadla mise letní láska ke stavebnici Merkur v Polici nad Metují? „Zakládáme kroužek, děti si samy o něj řekly. Pravidelné setkávání během školního roku každý čtvrtek. Kde budeme rozvíjet právě tyto všechny aktivity, které jsme si s dětmi díky příměstským táborům vyzkoušeli. Věříme, že na kroužek děti dorazí třeba i s tatínkem nebo dědečkem a budou společný čas trávit právě u nás s legendární stavebnicí Merkur,“ zve Frydrychová.

Na příměstských táborech se děti potkají zase v létě, kdy pro ně MAS Stolové hory chystá dalších 20 turnusů.