Výsadba lípy ve Stárkově

V neděli 28. října, tedy přesně v den výročí sta let od založení Československé republiky, byla k připomínce této události ve Stárkově slavnostně zasazena lípa svobody, která je vnímána jako český národní strom.

Akce, kterou slovem prováděla zastupitelka paní Hromasová, se konala ve spolupráci města Stárkova a Místní akční skupiny Stolové hory. Symbolicky se na této akci s funkcí starosty rozloučil pan Pernica, jenž připomněl důležitost sounáležitosti obyvatel.

Následně vystoupil Divadelní spolek Medvěd Stárkov, který představil významné osobnosti 1. republiky a sehrál scénku o pověsti vztahující se ke znaku města Stárkova. Doprovodného programu se zúčastnil také Spolek vojenské historie T-S 20 Pláň, který po celou dobu akce držel čestnou stráž u lípy a dal vzpomenout na klíčovou roli legionářů při vzniku Československa. Pěvecký sbor Hron z Náchoda zazpíval mimo jiné českou lidovou píseň Ach synku, synku, která údajně byla nejoblíbenější písní T.G. Masaryka, poté zazněla československá hymna. Na závěr byla lípa vysvěcena panem farářem Jiráskem z Hronova.

I přes nepříznivé počasí, kdy v průběhu celé akce sněžilo, se sešlo velké množství lidí, aby si společně připomněli jeden z nejvýznamnějších dnů české i československé historie.