Hora

Více než 500 nadšenců sbíralo odpadky v našem okolí

Také vám vadí odpadky, které vidíte v přírodě s končící zimou? Pak jste se mohli opět zapojit do akce Uklízíme MASku. Loni spolek MAS Stolové hory v průběhu pandemie koronaviru motivoval místní dobrovolníky individuálnímu úklidu, letos už však byla možnost uklízet společně. Proto byly osloveny místní školy, spolky ale i aktivní jedinci, zda by chtěli úklid svého okolí organizovat.

Díky finanční podpoře společnosti MycoMedica mohla MAS Stolové hory zajistit uklízečům pytle na odpad i rukavice. Luboš Pagač z firmy Stavby Pagač se pak postaral o odvoz odpadků.

Celkem se uklízelo na 11 místech po celém regionu a do úklidu se zapojilo více než 500 osob, z nichž velkou část tvořily děti z místních škol a školek. Děti uklízely symbolicky 22. dubna, kdy se slaví Den Země. Malí uklízeči se přiučili i tomu, jak se mají chovat v přírodě a kam mají vyhazovat odpadky. Do úklidu se zapojilo celkem 8 škol – ZŠ Stárkov, ZŠ Žďárky, ZŠ Pod Montací, ZŠ Náchod – Plhov, MŠ Bezděkov nad Metují, MŠ Česká Metuje, MŠ Bukovice a MŠ Alšova z Náchoda.

Úklid ve Stárkově přiblížila ředitelka zdejší základní školy Marie Seidlová. „Stárkov uklízíme každoročně, letos se zapojilo více než 50 žáků a odpadků byl celý vlek. Mezi kuriozity při úklidu určitě patří nalezený nárazník nebo poklice od auta,“ dodala Seidlová.

Kromě škol se zapojili i například dobrovolní hasiči z Bukovice nebo ze Zlíčka. Celkově bylo odvezeno více než 80 pytlů odpadků a navíc spousta dalších odpadků byla roztříděna. Některé z nálezů se pak do pytlů vůbec nevešly, ať už se jedná o několik nalezených pneumatik nebo dokonce i koš na prádlo.

V průběhu dubna uklízeli i nadšení jednotlivci, kteří MAS Stolové hory informovali o místech svého úklidu. Všem uklízečům patří velké poděkování za to, jak se o své okolí starají. I příští rok MAS Stolové hory vyhlásí akci Uklízíme MASku, i když by bylo nejlepší, kdyby takové uklízecí akce nebyly vůbec potřeba.


Můžete se také podívat, jak se uklízelo v roce 2021.