Hora

Štrúdly povzbudily Zpívající lípu

Zpívající lípa z Telecí u Poličky soutěží až do konce února v anketě Evropský strom roku. Více než 600 let starý zástupce českého národního stromu bojuje s dalšími patnácti stromy napříč Evropou o hlasy příznivců. Jako podporu pro hlasování vymýšlejí nadšenci okolo stromů různé aktivity. Minulý víkend se tak propojilo pečení štrúdlů, které bylo symbolické pro jabloň z minulého ročníku, se zpíváním jednoho z mnoha sborů, jež vyjadřují podporu lípě.

Pro anketu Strom roku, která probíhá v Česku už 20 let, jsou z podstaty samozřejmě nejdůležitější stromy. Ovšem bez nadšení jednotlivců nebo celých komunit by takový strom nemohl být ani nominován, natož celou soutěž vyhrát. Vítězkou národního ročníku se stala Zpívající lípa, též známá jako Lukasova, z Telecí na Svitavsku. Výhra v české fázi ankety znamená nominaci do evropského kola, které probíhá po celý únor.

Hlasování je pro každý strom stěžejní, a proto po celý měsíc probíhají doprovodné aktivity, jež vybízejí další a další lidi, aby své hlasy poslali. Majitelka lípy Veronika Dvořáčková a navrhovatelka nominace Olga Kosíková spolu s žáky místní školy vymyslely několik aktivit na podporu Zpívající lípy, kterými jsou zpívání pod Lípou nebo zelené úterky, kdy všichni chodí v symbolické zelené. Současně probíhá také výtvarná a literárně-fotografická soutěž Lípa mýma očima s vyhlášením při setkání přátel Lípy 26. února 2022 v Telecí.

“Také jsme oslovili místní, zda by nás podpořili a Lípu rozezpívali. A tak vznikla výzva Lípa zpívá. Bylo pro násvelkým potěšením, že se do ní zapojili náhodně kolemjdoucí turisté a rodiny s dětmi. Pod stromem se od začátku února vystřídalo několik sborů, kapel, ale i jednotlivců, kteří nejen že zpívali, ale někteřídokonce složili i vlastní písničku,“ popisuje Veronika Dvořáčková

Unikátní je, že probíhá podpora mezi nominovateli z posledních ročníků. Předloni se Evropským stromem roku stala Chodobínská borovice, která při zvýšené hladině vody téměř levituje nad Vírskou přehradou. A starosta Víru, Ladislav Stalmach, předával doporučení zástupcům jabloně u Lidmanů z Machova. Minulý víkend se ambasadorka jabloně Mirka Soldánová z MAS Stolové hory, vydala s napečenými štrúdly přímo pod lípu. Právě štrúdl byl symbolem minulého ročníku, kdy byla nejen v Česku soutěž postihnuta pandemickou situací. Lidé napříč republikou tak povzbuzovali jabloň u Lidmanů z Machova pečením desítek štrúdlů. Dokonce se štrúdly pekly i pro zdravotníky v nemocnici jako poděkování za jejich péči v nelehké době.

Vrátíme-li se zpět do současnosti, tak si můžeme zpívat. Dokonce i pod lípou. A zpívalo se i během slunečného sobotního dopoledne, kdy se pod majestátním dutým stromem v Telecí střídaly sbory a kapely. A tak byl pro dívky ze sboru JULIETTES z Gymnázia v Poličce byl po dvou nahraných písničkách odměnou právě jablečný štrúdl. Za zvuku libých tónů tohoto sboru i další kapely s příznačným názvem Stromy, si Mirka Soldánová s Veronikou Dvořáčkovou a Olgou Kosíkovou vyměňovaly postřehy a spřádaly plány, jak lípu ještě více představit veřejnosti.

Hlasovat pro lípu můžete následujícím způsobem: na adrese www.treeoftheyear.org/Vote vyberte českého zástupce a ještě jeden strom. Vyplníte váš e-mail a výběr v e-mailu následně potvrdíte. A pokud máte více e-mailových adres, hlasovat můžete ze všech. Na facebookové stránce Zpívající lípa můžete sledovat aktuální dění. A v sobotu 26. února odpoledne můžete dorazit do obce Telecí, kde se bude konat akce oslavující Zpívající lípu.

Mirka Soldánová, MAS Stolové hory
Veronika Dvořáčková, majitelka Zpívající lípy