Hora

Místní akční rok 2023

Konec roku s sebou mnohdy přináší bilancování, které se nevyhnulo ani nám. Uplynulých dvanáct měsíců v našem sdíleném Google kalendáři bylo naplněných schůzkami, semináři, konferencemi nebo týmovými poradami. Rozjel se nový projekt Společně pro MAS Stolové hory a začali jsme se věnovat novým oblastem včetně komunitní energetiky či energetických úspor. Pojďme se podívat na fotografie a detaily z roku 2023.

1. čtvrtletí

Leden – Hned první měsíc pro nás znamenal velkou novinku. Začali jsme pomáhat se žádostmi o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám Light aneb dotace na zateplení domů seniorů a nízkopříjmových rodin. Příjem žádostí byl spuštěn 9. ledna. V průběhu roku jsme vám pomohli s desítkami žádostí v hodnotě 7 milionů korun.

Únor – Konkrétně 1. únor již počtvrté za sebou znamenal u nás velkou slávu. Vyšel totiž zpravodaj Stolovky. Aktuálně chystáme již páté vydaní.

Březen – Probíhalo výběrové řízení a vybrali jsme. Nové kolegyně Iva a Terka stojí za komunitní sociální prací v rámci našeho tříletého projektu Společně pro MAS Stolové hory.

2. čtvrtletí

Duben – Od farmářů na talíř byla skvělá akce, která propojila místní producenty a kuchaře. Konopná mouka, sýry, chléb, mák, brambory a mnohé další… to vše se u nás vyrábí v prvotřídní kvalitě.

Květen – V průběhu celého roku byly dokončovány projekty různých spolků, škol a školek, které díky dotaci MAS získali dotaci. Tak jako na fotce například v MŠ Alšova pořídili do zahrady altán a vodní prvek.

Červen – Byli jsme na mnoha akcích. Vysoká Srbská, Náchod, Hronov, Suchý Důl, Stárkov… tam jsme zavítali s naším stánkem. Červnová fotografie pochází z náchodského náměstí, kde se konala akce Dny pro rodinu.

3. čtvrtletí

Červenec – Oba prázdninové měsíce pro nás byly ve znamení příměstských táborů. Uspořádali jsme jich celkem 19 pro desítky nadšených a spokojených dětí. Hlavní organizace táborů jde za kolegyní Terkou Hanušovou, která je součástí projektu Společně pro MAS Stolové hory.

Srpen – Konec prázdnin a přípravy na nový školní rok, v tomto čase projekt Vzdělávání na Náchodsku – MAP 3 zorganizoval setkání pedagogů v ZŠ Babí. Během celého roku kolegové z MAP připravili podobných setkání mnoho.

Září – Během září se konala Snídaně pro zástupce obcí. Program byl doplněn například o prezentaci o malých bioplynových stanicích, které fungují v kontejnerech.

4. čtvrtletí

Říjen – První výzva v novém dotačním období. Toto prvenství opět drží Pavel, který předběhl Mirku a Terku a vyhlásil výzvu na chodníky. Terka se však nenechala zahanbit a vyhlásila výzvu pro podnikatele zaměřenou na inovativní projekty.

Listopad – Alej Ostašinka se během slunečného 11. listopadu rozrostla o jabloně, třešně, hrušně, slivoně a jeřáby. Celkem nyní čítá stovku ovocných stromů starých odrůd. Děkujeme všem dobrovolníkům a sponzorům, kteří se na akci podíleli.

Prosinec – Adventní aktivity komunitní sociální práce. Vyrábění svíček a domečků. Svíčky mimo jiné dostaly na Štědrý den seniorky v náchodské Harmonii a posloužily také pro roznášení betlémského světla v Machově. Touto krásnou a kreativní činností jsme ukončili rok 2023.