Reportáže a fotky z podpořených osob

Druhá výzva S MASkou jsme vidět proběhla v polovině roku 2020 a podpořeno bylo celkem 12 akcí z území MAS Stolové hory. Na dalších řádcích vám jednotlivé akce blíže představíme, především ty, které bylo možné i přes různé obtíže uspořádat.

Farmářské filmové léto

Třetí ročník filmového festivalu v Bělém proběhl od 26. do 29. srpna. První den proběhl koncert kapely The RockSet a další dny probíhalo promítání filmů Ženy v běhu, S čerty nejsou žerty, 3Bobule. Také v pátek dne 28.srpna před promítáním filmu lidé z kanceláře MAS Stolové hory připravili program pro děti, který zaujal a děti nejen pobavil, ale také i poučil. Filmového léta se účastnilo kolem 400 lidí.

Tato akce má tradičně charitativní přesah, v rámci tohoto ročníku se vybíraly peníze na pomoc Dominiku Václavkovi při jeho léčbě s leukémií. Nakonec byla vybrána částka téměř 12 tisíc korun.

Svatomartinská slavnost

Svatomartinská slavnost probíhá tradičně 11. listopadu, nicméně v roce 2020 se kvůli koronovirové pandemii konat nemohla a byla odložena na další rok.

Strašidelná světýlka

Akce Strašidelná světýlka byla zamýšlena jako česká obdoba Haloweenu, nicméně podzimní akce bohužel probíhat nemohly.

Slavenská operetka

Brožurku Slavenská operetka začal v roce 2018 psát Josef Dostál. Impulzem byla návštěva Toulavé kamery, pořadu České televize. Kromě brožury ale vzniklo také CD s nahrávkami hlavních částí brožury s polickými herci z divadelního spolku Kolár a také písněmi skupiny Kamarádi osady 5. Celá brožura není psána historicky úplně přesně, ale snahou bylo psát s nadhledem a lehkostí ve stylu, který Josef Dostál nazývá „jak nám huba narostla“.

Podpora spolkům je tedy možná nejen na jednorázové akce, ale také na vznik knih či brožur, které nám více představí naše okolí nebo historii. Slavenskou operetku je také možné si zapůjčit přímo v kanceláři MAS, takže pokud si chcete počíst o Slavném a okolí, neváhejte se ozvat.

Borský kros

Ani tradiční Borský kros se bohužel v roce 2020 neuskutečnil. Těšíme se však další ročník v roce 2021, který snad už proběhne.

Poříčské olympijské hry

V rámci Poříčských olympijských her bylo připraveno pro děti 10 soutěžních disciplín a 2 dobrovolné bonusové úkoly. Cílem bylo připomenout a udržet olympijskou myšlenku v Coubertinsovském duchu. Byla zapálena olympijská pochodeň, děti i pořadatelé složili olympijský slib a byla i vyvěšena vlajka olympijských her. Do soutěžení se zapojilo 87 závodníků a každá byl za své výkony odměněn perníkovou medailí a pamětním listem. Po zakončení her pokračovala volná zábava v prostoru za hasičskou zbrojnicí, kde dobrovolní hasiči připravili občerstvení a k poslechu hrála kapela Zleknutí.

Metujská stezka aneb pěšky kolem Metuje

Metujské stezka je aktivita, která probíhá už několik let, byť s menšími přestávkami. Dosud byla vždy koncipována jako stezka kolem řeky Metuje, v roce 2020 se však organizátoři rozhodli udělat stezku kolem obce Česká Metuje. Stezka byla určena pro všechny věkové kategorie a účastnilo se jí více než 60 dětí a rodičů, což je v obci, která nemá ani 300 obyvatel, velmi vysoký počet. Během trasy na účastníky čekalo několik stanovišť a úkolů. Jednalo se o prověřování znalostí o obci, střelbu ze vzduchovky nebo rybaření. Odpoledne bylo zakončeno posezením s hudbou.

Kuličkiáda

Druhý ročník Kuličkiády proběhl v Bezděkově nad Metují. Do závodu se přihlásilo 26 závodníků rozdělených do 2 kategorií. Závody sledovalo dalších zhruba 30 diváků. Turnaj bohužel musel být přerušen kvůli průtrži mračen, naštěství však byl dohrán.

Na Náchodsku se baví celá rodina

Spolek Aufori uspořádal na ranči v Lipí akci pro rodiny, kterým se dlouhodobě věnuje v rámci své činnosti. Celkem se akce zúčastnilo 16 dětí v doprovodu svých rodičů. Děti si vyzkoušely jízdu na koních a poté pro ně byla připravena stezka plná úkolů, kde mohly poznávat stopy zvířat, malovat obrázky nebo si vyzkoušet lanovou trasu mezi stromy.

O Putovní pohár SDH Hlavňov

Hasičská akce, která byla podpořena už v roce 2019, se bohužel také nekonala. První říjnovou sobotu roku 2021 se však už uskutečnila uskutečnila a letos si vš Hlavňovští vynahradili – celý den bylo příjemné slunečné počasí, přišla spousta diváků a domácí hasiči obsadili v solidní konkurenci první dvě místa. Soutěž v Hlavňově je specifická a zajímavá tím, že se nejedná o klasický útok. Kromě dopravy vody z umělého vodního zdroje k terčům totiž dobrovolníky z okolí čekal běh k automobilu, jízda automobilem, vyložení veškerého potřebného nářadí, přetlakový ventil uprostřed vedení hadic či průlez oknem.

Pouťový den Divadelního klubu

V rámci známé Polické pouti v půlce srpna proběhl i celovíkendový program v restauraci Divadelní klub. Hlavní aktivitou byla ukázka historického šermu, zbroje a možnost vyzkoušení dobového oděvu. K tomu hrála cimbálová muzika.

Letní filmové čtvrtky

Letní filmové promítání probíhá v Tréninkové kavárně Láry Fáry 2 od roku 2015. Od té doby si tato kulturní akce našla mnoho stálých diváků, ale každoročně se najdou i diváci noví, kteří nově objeví i tuto náchodskou kavárnu, kde vás obslouží lidé s mentálním postižením a duševním onemocněním.

Cílem této kulturní akce je zpříjemnit obyvatelům Náchoda letní večery, nabídnout jim nevšední filmový zážitek spojený s možnou konzumací nabídky Tréninkové kavárny Láry Fáry. Na akci se vybírá dobrovolné vstupné, z kterého se pak například doplňuje vybavení dětského koutku v Tréninkové kavárně nebo ostatní drobné vybavení.

Pokud by vás zajímalo, které akce byly podpořeny z první výzvy, můžete se na ně podívat.