Hora

Příměstské tábory také pro ukrajinské děti

Během letních prázdnin jsou pro děti tábory příjemným zpestřením, kdy mohou pobýt v kolektivu a při tom zažít zábavu, ale také se přiučit něčemu novému. Navíc je to velká pomoc pro pracující rodiče, jež nemusejí řešit hlídání prarodiči nebo známými. Stejný problém jako čeští rodiče mají v současné situaci i ti z Ukrajiny, kteří jsou však v Česku bez zázemí. Ideálním řešením je příměstský tábor.

Od pondělí 11. července do pátku 15. července jeden příměstský tábor pro ukrajinské děti proběhl v Domu dětí a mládeže Domino Hronov. Financování zajistila Místní akční skupina (MAS) Stolové hory, která zažádala o grant z Višegradského fondu. O program a organizaci tábora se postarala Jana Rummelová, která letos na jaře sehnala ubytování pro dvě Ukrajinky s dětmi a pomáhala také při jednání s úřady při jejich začátcích v Hronově. I proto souhlasila s nabídkou MAS Stolové hory a aktivně se zapojila do koordinace projektu, který je zaměřený nejen na příměstské tábory, ale i na doučování češtiny.

Na hronovském táboře jste však češtinu moc neslyšeli. Janě Rummelové pomáhala ukrajinská učitelka Máša a mezi sebou se domlouvaly převážně anglicky. Máša však s dětmi komunikovala pouze v ukrajinštině. Některé tábory pro ukrajinské děti jsou zaměřeny převážně na doučování českého jazyka, ovšem hronovská škola během školního roku zajistila dostatečnou výuku češtiny, a tak i pro děti bude příjemnější domlouvat se pouze ve svém rodném jazyce.

„Díky úžasné skupině dobrovolníků se nám podařilo propojit místní ukrajinskou komunitu, která se u nás cítí vítána. Jsem moc ráda, že díky MAS Stolové hory děti mohly navázat nová přátelství a užít si trochu bezstarostných dní. I přes věkový rozdíl vytvořily děti skvělou partu,“ říká Jana Rummelová. Věkové rozpětí dětí je od 5 do 14 let. Skupinka starších skládala například tisícové puzzle, mladší děti si hrály v herně nebo pro ně Máša připravila hodinu tělocviku, kde byla k vidění i salta. Děti chodily i na výlety po okolí, třeba po stopách Voříškovy cesty nebo na Farmu Wenet.

„Kromě tohoto tábora pro ukrajinské děti pořádáme během celého léta dohromady 27 příměstských táborů, které jsou například i pro děti se zdravotním postižením,“ dodává Tereza Hanušová z MAS Stolové hory.

Součástí projektu na pomoc Ukrajincům jsou i jazykové kurzy češtiny, které probíhají či budou probíhat v Hronově, Polici nad Metují i v Náchodě až do podzimu.


Pořádáme také další příměstské tábory.