Hora

Poznávejte okolí během podzimních prázdnin

Podzimní prázdniny jsou za dveřmi. A pokud meteorologové uhodnou předpověď, která hlásí sice frišno, ale sluníčko, tak nejspíš vyrazíte ven. Proto na následujících řádcích nabídneme několik tipů na výlety. Mají jedno pojítko, vznikly za finanční podpory MAS Stolové hory. Tak nazujte boty a jdeme na to.

 

Bezděkovský kostel

Jeden ze skupin broumovských kostelů stojící v nádherné krajině mezi stolovými horami Ostaš a Bor. Dle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera vznikl mezi lety 1724-1727 na místě starší svatyně. Jde o vrcholně barokní stavbu na půdorysu nepravidelného osmiúhelníku s pravoúhlými bočními kaplemi, předsíní i kněžištěm, které je navíc půlkruhově uzavřeno. Finance zprostředkované MAS Stolové hory pomohly opravě fasády a části chátrajících hřbitovních zdí. Pokud se chcete pořádně projít, vydejte se třeba právě na Bor. A nezapomeňte se za našlapané kilometry odměnit třeba štrúdlem v hospodě U Lidmanů, na jejíž zahrádce stojí jabloň, strom roku 2020.

Něco pro milovníky železnice a náchodského zámku

Tento minivýlet můžete spojit například s nějakou kulturní akcí v Náchodě nebo s procházkou na odpolední kávu. Nabízíme vám unikátní pohled na zámek vršku kulatého. Tato perspektiva zůstávala skrytá do doby, než město Náchod nechalo vystavět lávku přes železniční trať. Pokud vaše děti fascinují vlaky, vyrazte právě sem, na lávku mezi ulicemi Na Letné a Za Tratí. Ony ocení mašinky v nádherném údolí a vy spíše zámek v dálce. Nebo také vizuálně velmi povedenou konstrukci lávky, která příjemně zapadá do městského prostředí.

Naučná stezka Montace v Náchodě

Od pivovaru Primátor dojdeme k budově, kde sídlí Lesy města Náchoda. Nově vystavěná obůrka je domovem pro daňky, které můžete zahlédnout. Součástí projektu, který MAS podpořila, je nejen samotná obůrka, která slouží pro pozorování zvěře, ale i pět informačních tabulí. Seznámit se tak můžete s historií turistiky a této části města, ale dozvíte se i informace o zvěři, květeně a lesních porostech. Montace je častým cílem procházek obyvatel Náchoda, a proto došlo právě k tomuto rozšíření naučných tabulí, kdy šest stávajících bylo v této vyhledávané lokalitě vybudováno již dříve. Tabule umístěné po vnějším okraji Montace vás od obůrky povedou nad Metují až do Bělovse, odkud po turistické modré dojdete až na Ameriku. Z Ameriky to je jen kousek k dobrošovské pevnosti. Dolů po červené, jež je poeticky nazvána Jiráskovou cestou, narazíte nejen na další dvě naučná zastavení, ale také na málo známý výhled na náchodský zámek.

Pouštění draka nad Policí

Slunečné počasí a příznivý vítr jsou ideální podmínky pro tradiční podzimní zábavu. Vyběhněte s dětmi na jakýkoliv kopec a pevně držte provázek. Jako příjemnou lokalitu doporučujeme Klůček v Polici nad Metují. Z Klůčku je krásný výhled nejen na Ostaš, ale na celé město. A kromě toho, až budete stoupat okolo poldru na kopec, budete míjet dva roky vysazené listnaté stromy, jejichž výsadbu MAS podpořila. Tak držíme pěsti, ať se vám do nich nezamotá drak.

Naučná stezka okolo rozhledny Signál nad Velkým Poříčím

Náš další výlet začne v Hronově na vlakové zastávce, odkud se po červené vydáte ulicí Českých bratří k rozhledně Signál. Věříme, že nezabloudíte i vzhledem k tomu, že přibližně čtyřkilometrový výlet vede po turistické trase Klubu českých turistů. Odměnou za zdolání kopce k rozhledně vám budou nejen dvě tabule s ukázkami ptáků nebo květin, ale také se zde dozvíte odpověď na otázku, za jak dlouho se v lese rozloží žvýkačka nebo PET lahev. Rozhledna Signál nabízí možnost krásného výhledu na krajinu s dominantou – stolovou horu Bor. Pokud se vám nezatočí hlava, můžete po žluté pokračovat směrem k vlakové zastávce do Velkého Poříčí a po cestě narazíte na další dvě zastavení. Pak už nezbývá nic jiného než dojít zpátky do Hronova, nebo v případě bolavých nohou nasednout do vlaku a vydat se za dalším dobrodružstvím.


Poprázdninový tip:

Lampionový průvod strašidelnou Olšinou ve Velkém Poříčí

Možná vyrážíte s dětmi o prázdninách pryč, tak oceníte tento tip. Určitě si ho děti také užijí. Akce Strašidelná světýlka se uskuteční 5. listopadu, sraz je v 18:00 před budovou základní školy ve Velkém Poříčí. Děti by měly přijít v obleku s lampionem a bude pro ně připravené stanoviště s úkoly a strašidelná párty u hasičárny. I takové akce MAS Stolové hory podporuje.


Pokud vás zajímají i naše další aktivity, můžete se na ně podívat.