Hora

Oslavili jsme desetileté výročí od založení MAS

Ve středu 15. června jsme s měsíčním zpožděním oslavili 10. výročí zapsání spolku Místní akční skupina Stolové hory do veřejného rejstříku spolků. Oslava se konala za přítomnosti těch nejdůležitějších – tedy našich členů. Samotné oslavě založení ještě předcházelo zasedání valné hromady spolku. Valná hromada i oslava proběhly v příjemném prostředí Penzionu Majka na Slavném, a dá se říci, že tak došlo ke spojení příjemného s užitečným. Vlastní jednání valné hromady pak proběhlo ve zrekonstruovaném sále, který prokouknul díky dotaci MAS. Podobných projektů, jež pomáhají podnikatelům nejen v zemědělském sektoru rozvíjet svou činnost, se podařily desítky.

 

Po formální části jsme se přesunuli na nádvoří pensionu, kde už notně voněla pečená krůta, přičemž tato vůně silně oslovila chuťové pohárky všech přítomných. Ať si říká, kdo chce, co chce, za nás prostě dobré jídlo ke správné oslavě patří. A když oslava, tak nesmí chybět dárky, v našem případě lokální. Každý ze členů MAS byl již při příchodu na oslavu obdarován drobnou pozorností v podobě chleba z Jirkova pekařství a sýrů z MiniMlékárny Nízká Srbská. Během příjemného letního podvečera, kdy se dostavila i Kačka Kapková, která dva roky MASku administrativně obstarávala v nelehkém období, se vzpomínalo na začátky spolku.

 

A jak to tedy bylo před deseti lety?

Naše území představovalo na mapě tzv. bílé místo, kde MAS, tedy spolek sdružující obce, firmy či podnikatele, spolky, školy i jednotlivce, ještě nefungoval. V okolí však byly vidět příklady funkčních MASek. K myšlence založení MAS se přihlásili zástupci obcí až v roce 2012. Největšími iniciátory byl místostarosta Police nad Metují Jiří Škop a tehdejší místostarosta Hronova Josef Thér. Ti jsou doposud v čele organizace v pozici předsedy a místopředsedy.

Období okolo roku 2012 však bylo obdobím méně šťastným. Již nešlo naskočit do rozjetého dotačního vlaku a tak se dlouhých 5 let čekalo, až se bude MAS zapojit do nového dotačního období. V uplynulých pěti letech se však už podařilo podnítit desítky projektů za více než 130 milionů korun, uspořádat stovky seminářů a workshopů nebo propojit různé subjekty. To všechno se podařilo během jedné dekády fungování MASky.

Poděkování tak patří nejen 61 členům, ale i ostatním, kteří se aktivně zapojují do činnosti MAS, neboť jim záleží na místě, kde jsme doma. A my najpatě čekáme, co nám přinese dekáda následující. Věříme, že samé dobré věci podpořené zachováním vaší přízně.


Můžete se podívat na naše projekty a aktivity, na kterých jsme se podíleli.