Hora

Jabloň U Lidmanů ve finále soutěže Strom roku

Jabloň u Lidmanů, která roste v Machově poblíž Náchodu, je jednou z dvanácti finalistek ankety Strom roku České republiky 2020. Soutěžící z Královéhradeckého kraje před vstupem do letního hlasování na www.stromroku.cz čeká focení a setkání s místními a zástupci Nadace Partnerství, která za 19. ročníkem populární soutěže stojí. U jabloně se budou lidé moci zvěčnit ve středu 17. června od 8.00 do 10.00 hodin. 

Porota ankety letos vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. „Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhování stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil také větším počtem individuálních přihlášek,” popisuje těžkosti letošního ročníku koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

To se ale netýká asi 70leté jabloně, kterou do soutěže přihlásila Místní akční skupina Stolové hory s podporou tamních škol, zahrádkářů i místní restaurace, podle které dostal strom své přízvisko. Aby ne, když si celé generace místních pochutnávají na zdejším vyhlášeném jablečném štrůdlu. Právě nominace ovocného stromu zaujala také anketní porotce.

„Kromě toho, že je jabloň krásná, její příběh reprezentuje koloběh života. Vyrostla z větve své předchůdkyně a odehrává se pod ní nespočetné množství lidských příběhů,” shrnuje ředitelka Nadace Tipsport Lucia Štefánková, porotkyně ankety a generální partner letošního ročníku.

Klání o nejzajímavější dřevinu odstartuje 21. července, kdy se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Lidé pro své favority budou moci hlasovat tři měsíce, vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku. To letos ovládl jiný český unikát: Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady na Vysočině.

Přehled dalších finalistů, včetně fotografií, termínu setkání s místními.

Mapa všech finálových stromů.