Exkurze za energií

Ve dnech 11.-12. června jsme společně se zástupci místních obcí, firem a s jednotlivci navštívili území MAS Opavsko. Tento spolek podobný naší MAS se již léta zabývá tím, jak efektivně dosáhnout energetických úspor, jak přecházet na obnovitelné zdroje energie a jak celkově rozvíjet komunitní energetiku.

Za doprovodu Petra Chrousta, vedoucího MAS Opavsko, jsme načerpali zkušenosti s moderními energetickými řešeními a tzv. chytrými technologiemi. Ty lze využít pro zvyšování míry energetické soběstačnosti venkovských regionů.

V Brance u Opavy jsme v praxi viděli komplexní snížení energetické náročnosti veřejných objektů, včetně využití fasádní FVE a kogenerace (společná výroba elektřiny a tepla). Zastavme se právě v Brance, jednu z obecních budov můžete vidět na fotografii uprostřed.

Jaké jsou výhody vertikálních solárních panelů?

• zajištění výrazně vyšší a efektivní výrobu elektřiny v zimě, kdy je slunce nízko
  • v zimním období není potřeba odstraňovat napadaný sníh
  • u některých budov je to jediná možná instalace solárních panelů kvůli např. nevhodné krytině či statice střechy

Pojďme se ale vrátit na exkuzi. V obci Mikolajice jsme byli svědky propojení obecních objektů do jednoho energetického mikrogridu, včetně systému měření a řízení energií. Ve větrném parku v obci Moravice-Melč jsme se ujistili, že větrná energie je více než vhodným doplňkem pro neustále se rozrůstající počty FVE. Následně při večerním semináři jsme nahlédli do plánů a myšlenek MAS Opavsko týkajících se provozu energetického společenství pro vzájemné sdílení energií. Díky těmto a dalším projektům se z Opavska stal mediálně známý experimentální energetický polygon.

„Návštěva Opavy a okolí nás inspirovala k úvahám o energetickém propojení našich obecních budov. Ihned po příjezdu jsme začali s prvními kroky, kdy jsme si u firmy Eltym z Hronova nechali spočítat výhodnost fasádní FVE. A v příštích měsících ji budeme instalovat na budovu školní jídelny, kde si budeme minimálně čtvrtinu spotřeby energie vyrábět sami. Rovněž uvažujeme o zavedení energetického managementu, abychom naše energetické úvahy zakládali na přesných údajích o naší energetické situaci,“ přemítá Michal Cvejn, starosta Velkého Poříčí.

Tato exkurze byla další snahou MAS Stolové hory přiblížit myšlenku komunitní energetiky realitě i na našem území.

Autor fotografií: Martin Čejchan