Hora

Dvacet jedna táborů nabídlo dětem dobrodružství a rodičům oddech

Prázdniny jsou za námi a děti opět usedají do školních lavic. Mnohé z nich jsou jistě duchem nepřítomny, protože vzpomínají na letní dobrodružství. Putování za pokladem ukrytým pod jabloní u Lidmanů, dny plné sportování, objevování lidových řemesel našich předků nebo zkoumání okolí Police či Žďáru – nejen to děti zažily na příměstských táborech, které pořádá Místní akční skupina Stolové hory ve spolupráci s místními nadšenci.

Už tři roky probíhají díky dotacím skrze MAS příměstské tábory v Polici nad Metují a v Náchodě. Zájem ze strany rodičů i dětí byl velký a MAS se naskytla příležitost zorganizovat své vlastní tábory. Díky projektu Příměstské tábory v regionu Náchodska tak během tohoto léta proběhly tábory ve Velkém Poříčí, Hronově, Polici nad Metují, Žďáru nad Metují, Náchodě, Novém Městě nad Metují a Lhotě za Červeným Kostelcem.

Rodiče rádi využili možnosti hlídání dětí v kombinaci se sportovním a vzdělávacím programem. Týden strávený mimo dosah počítačů ocenili nakonec i jejich potomci. Z pondělního nesmělého seznamování se během týdne vytvořila mnohá přátelství. My z kanceláře MAS jsme toho byli svědky, neboť při cestě do práce jsme tyto děti potkávali na chodbě, když se ráno scházely v knihovně ve Velkém Poříčí. Radostný smích byl slyšet i u nás o patro výš. Stejně příjemná a tvůrčí atmosféra byla i v Novém Městě nad Metují a Hronově. Právě tam organizovala příměstské tábory MŠ a ZŠ speciální NONA. Děti s mentálním postižením, kombinovanými vadami či autismem trávily čas hrami, učením nebo výlety.

I v příštím roce budou další příměstské tábory, a to nejen v létě, ale také o jarních prázdninách. Sledujte naše facebookové stránky nebo web a nic vám neuteče.

Autor fotografií: Michal Bareš