Hora

Do Pobeskydí za inspirací. Podívejte se s námi

Zástupci z obcí, spolků, ale také zaměstnanci zemědělských družstev z našeho území v MAS Stolové hory vyrazili ve dnech 6. – 8. 4. 2022 na exkurzi do Pobeskydí. Program sestavila MAS Pobeskydí, jejíž zástupci skupinu po celou dobu provázeli. Zároveň k prezentujícím starostům a dalším beskydským nadšencům, díky nimž vznikly krásné projekty, doplňovali další zajímavosti.

Středeční program sestával z prohlídky Pivovaru Koníček ve Vojkovicích a prezentace činnosti MAS Pobeskydí. Účastníkům byla představena například akce Z pole rovnou do kuchyně nebo podpora lokálních produktů v rámci regionální značky.

Čtvrteční ranní procházku po Třanovicích s výkladem pana starosty jsme zakončili v Kapplově dvoře, který byl ze zemědělského brownfieldu v průběhu 20 let přeměněn v průmyslovou zónu a podnikatelské centrum. V areálu, který je vytápěn biomasou, sídlí i zdejší technické služby, které jsou vybaveny moderním lesním traktorem. Po obědě v místní jídelně se zájezd přesunul do obce Řeka, kde pan starosta nad kávou a občerstvením prezentoval, jak lze efektivně využít chytré technologie při správě obce. Obyvatelé Řeky mohou v uživatelsky velmi přívětivé aplikaci společnosti Sencito sledovat, kdy jede nejbližší autobus nebo jak stoupá hladina vody. Ale je měřena i intenzita dopravy, zaplněnost kontejnerů nebo míra znečištění ovzduší. Poté už na účastníky čekala prohlídka lesoparku v Dobraticích. Nejen ten, ale i další zajímavé projekty představila paní starostka.

Podvečer jsme vyšlapali na Chatu Prašivá, kde nás kromě borůvkových knedlíků čekal i Martin Stiller, který nám vyprávěl o tom, jak s nadšenci okolo něj chatu postupně renovuje. Na vrcholu s krásnými výhledy třeba na Lysou horu jsme měli možnost prohlédnout si dřevěný kostelík sv. Antonína Paduánského z roku 1640. Večerní sestup za tmy a odjezd autobusem do Hotelu Hukvaldy, kde jsme byli ubytováni, zakončil nabitý den.

Poslední den exkurze byla na programu obec Hukvaldy. Zajímavé prostory polytechnické dílny nebo kuchyňky sloužící pro kroužek vaření prezentovala paní ředitelka ZŠ a MŠ Leoše Janáčka. Součástí školy je i knihovna, která je zrekonstruována díky dotační podpoře PRV. Pobyt v obci zakončila příjemná procházka okolo hukvaldského hradu před obědem. Poté jsme se již přesunuli do obce Fryčovice, kde majitel farmy Kublák popsal začátky podnikání, farmaření, ale i fungování obchodu Regiopotraviny. Nejen s košíky plnými výborných lokálních produktů, ale především zážitky a velkou porcí inspirace se skupina téměř 30 účastníků vydala na zpáteční cestu.

V květnu MAS Stolové hory vyhlásí dotační výzvu zaměřenou také na spolky, školy nebo knihovny, a proto i tato exkurze poskytla inspiraci, co vše lze z tohoto dotačního titulu poskytnout. Exkurzi finančně podpořila Celostátní síť pro venkov.


Už jste viděli náš newsletter? Pokud ne, tak se koukněte na jeho první vydání a rovnou se i přihlašte k odběru dalších.