Hora

Co nového v komunitní sociální práci?

V rámci mapování území MAS Stolové hory pro potřeby komunitní sociální práce máme za sebou setkávání se zástupci obcí a sociálních služeb, se členy spolků i aktivními jednotlivci v regionu.

Navázali jsme spolupráci se sociálními odbory, již s konkrétním výsledkem individuální podpory v nelehké životní situaci. Zároveň jsme nastartovali individuální podporu u dalších potřebných lidí.

Vyjeli jsme do měst a obcí regionu MAS Stolové hory představit náš projekt Společně pro MAS Stolové hory, setkávali se s občany, informovali o způsobech pomoci v různých životních situacích v návaznosti na úřady a sociální služby. Zaujala nás skutečnost, že mnoho lidí vnímá pojem sociální služby pouze skrze pečovatelky v terénu. To, že existuje podpora a pomoc pro různé cílové skupiny v různých situacích, jsme se snažili předat třeba i formou naší komunitní hry: „Postav si svoje městečko tak, aby v něm bylo vše potřebné,“ pro děti, rodiče, seniory, osamělé lidi, lidi s jakýmkoli hendikepem apod.

Abychom podpořili obecné povědomí o existující pomoci v daném regionu, rozhodli jsme se uspořádat seriál výjezdních akcí do obcí regionu MAS Stolové hory, na kterých „přivezeme“ sociální služby k lidem. Na těchto setkáních v rámci našeho podzimního turné dojde k propojení prezentace organizací s možností prodiskutovat téma, kterému se věnují. Lidé se budou moci zeptat na vše, co je zajímá v dané problematice, na možnosti podpory, jak řešit např. i nenadálé záležitosti spojené s péčí o blízkou osobu.

První akce proběhla dne 21. 9. 2023 od 17:00 v sále obecní hospody ve Žďáru nad Metují pod názvem Když duše není v pohodě.., na které vystoupila organizace Péče o duševní zdraví Náchod. Je duševní nemoc stále tabu? Jak zvládat její projevy v běžném životě a nebýt na to sám přiblížila ředitelka organizace Bc. Lucie Kudrnáčová.

 

Kalendář našich nejbližších akcí:

10.10.2023 – od 17:00, sál Městysu Velké Poříčí

Cesta, Pferda, Aspekt – Jakou perspektivu má v dnešní době člověk s postižením a jeho rodina? Představí se organizace, které se věnují péči, zaměstnávání i rozjezdu samostatného života.

 

19.10.2023 – od 17:00, sál obecní hospody, Suchý Důl

Občanská poradna, Tichý svět, Anděl na drátě – Jak mohou senioři čelit samotě a jak nabízenou pomoc rozlišit od podomních prodejců? Tři organizace přicházejí propojit ožehavé téma současnosti.

 

26.10.2023 – od 17:00, městský sál úřadu, Stárkov

Občanská poradna, Aufori, Salinger  – Jak postupovat při řešení složitých životních situací, pokud jsou přítomny i děti? Citlivé téma podpory rodinám nebo osamělým rodičům představí tři organizace.