Hora

Celkem 48 příměstských táborů je za námi

I letošní prázdniny se na Náchodsku nesly v duchu spousty zážitků, které děti prožily na příměstských táborech. V Hronově si mohly užít týden plný sportování, v Machově byly obklopeny přírodou a zvířaty, ve Velkém Poříčí se mohly dostat do dávné historie a v Polici nad Metují zase cestovaly do světů MINECRAFTU nebo Harryho Pottera. Ve Žďáře nad Metují pak zkoušely vyluštit složité šifry, v Červeném Kostelci poznávaly okolní divy a v Náchodě si vyzkoušely, jaké to je být včelařem.

 “Hronovské příměstské tábory s názvem Pohyb v kostce proběhly pohodově a hladce. Počasí nám přálo všechny 4 turnusy, takže jsme s dětmi mohli trávit čas venku na hřišti nebo v parku. Děti si v průběhu zahrály spoustu her, běhaly, vyráběly, skákaly, podlézaly, přelézaly a dokonce i tancovaly. Na výlet jsme se vydali na nedalekou rozhlednu Signál a s jedním turnusem i vlakem na Náchodský zámek,“ shrnula dění na hronovských táborech vedoucí Veronika Thérová.

Kromě již zmíněných táborů byl po celé prázdniny připraven také program pro handicapované děti z MŠ a ZŠ speciální NONA. Právě je přijeli někteří jejich táboroví kolegové navštívit, aby si vyzkoušeli jízdu na vozíku nebo si společně zahráli hru boccia, což je paralympijský sport.

Letos proběhlo celkem 27 turnusů s velmi různorodým programem, takže si každý mohl vybrat téma, které mu je blízké. Navíc jsme si tento rok pro děti připravili mnoho dárků, které jim udělaly velkou radost. Každé dítě dostalo láhev na pití a kšiltovku, na niž si mohlo nakreslit libovolný obrázek nebo napsat svoje jméno, což ocenili především vedoucí. Všechny tábory byly zaměřeny na místně zakotvené učení. Co si pod tímto termínem představit? Například to, že dítě navštíví zdejší pamětihodnosti, pozná okolí svého bydliště a zná místní rodáky.

Proto jsme také vytvořili „prázdné“ pohledy. Všichni malí táborníci dostali dva pohledy k vykreslení a dvě poštovní známky. Jeden pohled mířil do naší kanceláře a druhý pohled rodičům, prarodičům nebo kamarádům. Děti kreslily své táborové zážitky. Přišly k nám obrázky kopečků zmrzliny, dětských hřišť, ale také nakreslený Náchodský zámek, Jiráskův rodný domek nebo Ostaš, kam vyrazili táborníci ze Žďáru nad Metují. Kromě toho si také ale mnohé děti poprvé vyzkoušely nadepsat adresu a olíznout známku.

A jak desítky pohledů využijeme?

Připravíme pro vás brožuru s tipy na výlety po okolí doplněnou právě o ilustrace dětí, jež nám nakreslily na pohledy. Navíc bude díky spolupráci s MŠ a ZŠ speciální NONA obohacená o informace, do jakých míst se bez problémů dostanete s vozíkem nebo větším kočárkem. Brožura bude jak v tišněné verzi, tak ji najdete i tady na našem webu i facebooku v online verzi.

Věříme, že si děti tábory užily a budou se chtít v dalších letech vracet. Naopak rodičům pomohlo, že nemuseli řešit problematické prázdninové hlídání, když sami museli do práce. Během našeho dvouletého projektu Příměstské tábory na Náchodsku jsme s aktivními nadšenci uspořádali celkem 48 táborů. A máme radost, že se jich zúčastnily stovky dětí, které se ve většině případů rády vracely.


V táborech máme v plánu pokračovat i do budoucna, pro bližší informace určitě sledujte tento web nebo náš Facebook.